GenelGüzellik&Makyaj

Ayak Bakımı İpuçları

Yılın her zamanında aksatmadan yapılması gereken bakımlardan biri de ayak bakımı şüphesiz… Ancak halen pek çoğumuzun gereken değeri vermediği ayaklar için artık bir şeyler yapmanın vakti geldi. Hazır kış aylarına merhaba demişken derinlemesine ayak bakımı ile yazı sağlıklı, güzel ve güçlü ayaklarla karşılamaya ne dersiniz? İşte uygulayabileceğiniz en temel ayak bakımı ipuçları!

Derinlemesine Tırnak Bakımı Yapın

İyi bir tırnak bakımı, güzel ve sağlıklı ayaklara sahip olmanın vazgeçilmez bir koşuludur. Sağlam, canlı ve düzgün tırnaklar aynı zamanda ayaklarınızın diğer kusurlarını da kapatabilecek kadar güçlüdür. Bu nedenle her şeyden önce düzenli olarak pedikür yapmalı ve bu rutini aksatmamaya özen göstermelisiniz. Ayak bakımı için en önemli aşama olan pedikür sırasında tırnak çervesinde oluşan ve cildinizin nefes almasını engelleyen derileri mutlaka temizlemeli, belli aralıklarla oje sürmeyi bırakıp tırnaklarınızı havalandırmalısınız. İster yaz ister kış olsun tırnaklarınızı kısa tutmalısınız. Çünkü kırılmaların büyük bir bölümü aslında tırnakların burnu kapalı ayakkabılar içinde sıkışıp formunun bozulması nedeniyle oluşur. Bu da ayak bakımı rutininizi olumsuz etkileyecek bir durumdur.

Ayak Tabanlarına Özel Kremler Kullanın

Bakımlı bir ayağın temelini oluşturan şeylerin başında, ayak tabanı ve topuğun ölü derilerden arınmış yumuşacık bir yapıya sahip olması gelir. Günün büyük bir bölümünde ayakkabı içine hapsolan, nefes alamayan, nem dengesi bozulan ve dolayısıyla sertleşip cansızlaşan ayak tabanları; incelikli bir bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle eğer iyi ve doğru bir ayak bakımı yapmak istiyorsanız, herhangi bir nemlendirici krem kullanmak yerine; yoğun nemlendirme ve besleme özelliği olan ayak bakım kremleri kullanmalısınız. Böylece ayak yapısı için gereken yoğun bakımı sağlayabilir, yalnızca düzenli olarak uygulayabileceğiniz bu kremler sayesinde hayalinizdeki ayaklara kavuşabilirsiniz.

Terlemeye Karşı Önlem Alın

Ayaklarla ve ayak bakımını sağlamakla ilgili yaşanan en büyük sıkıntılardan biri terlemedir. Ayaklarda bol miktarda ter bezi vardır. Özellikle kış aylarında iş, okul ve benzeri nedenlerle günün önemli bir bölümünde kapalı kalması gereken ayaklar için terleme kaçınılmaz hale gelir. Bu hem bakterilerin çoğalmasına ortam hazırlayıp ayak sağlığını olumsuz etkiler hem de ayak tabanlarınızın hızla kurumasına neden olur. Terlemenin önüne geçebilmek adına yapılabilecek en temel şey pamuk, bambu gibi doğal malzemelerle üretilmiş çoraplar tercih etmektir. Bu çoraplar yardımıyla terleme oranını azaltıp terleme olduğunda dahi nemin dışarı atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ayaklarınızdaki nem dengesini sağlamak ve oluşabilecek kötü kokuların önüne geçebilmek amacıyla ayak deodorantı ürünlerini kullanarak da ayak bakımına katkıda bulunabilirsiniz.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir