GenelKombin ÖnerileriStil

Doğru Başörtüsü Seçimi

Tesettür giyimi diğer giyim tarzlarından ayıran en temel aksesuar olan başörtüsü, doğru şekilde seçilip kullanıldığında tek başlarına sizi aradığınız şıklığa ulaştırabilecek güçteki ürünlerdir. Birkaç ipucuyla kusursuz bir görünüme kavuşmanızı sağlamak için hazırladığımız bu yazımızdan ilham alarak siz de başörtünüzü doğru şekilde kullanabilirsiniz!

Ten Rengine Göre Seçim

Kadınların çoğunlukla şal ve eşarp seçerken en çok kafasına takılan noktalardan biri ten rengine uyup uymadığıdır. Bunu birkaç ipucuyla açıklığa kavuşturmak mümkün. Örneğin eğer esmer tenliyseniz yüzünüzü daha aydınlık göstermeye ihtiyacınız var demektir. Bunun için de pudra pembe, uçuk mavi, açık toprak tonları gibi seçenekler tercih edebilirsiniz. Eğer beyaz ya da buğday tenliyseniz başörtüsü seçimlerinizde bordo, turuncu, hardal, saks mavi gibi sıcak renklere yer verebilirsiniz. Böylece cildinizin rengiyle uyumlu bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Yüz Şekline Göre Seçim

Şal ve eşarp seçerken kadınların dikkat etmesi gereken en önemli nokta kuşkusuz yüz şekline uyumluluğudur. Buradan anlatılmak istenen aslında başörtüsünün yüz şekline uygun şekilde nasıl bağlanılması gerektiğidir. Bağlama şekilleri aralarında oval, kare, üçgen gibi pek çok çeşidinin bulunduğu yüz tiplerine göre değişiklik gösterir. Örneğin üçgen yüzlüler çeneyi daraltıp alnı büyütmeye yoğunlaşmalıyken kare yüzlüler keskin hatlarını törpülemelidir. Her yüz tipi için daha detaylı bilgi almak için Şalınızı Yüzünüze Göre Bağlayın başlıklı içeriğimizden faydalanabilirsiniz.

Mevsime Göre Seçim

Eşarp ve şallarda mevsime göre seçimler yapılması, konforlu bir kullanımın önünü açmak için dikkat edilmesi gereken başlıca detaylardan biridir. Örneğin güneş ışığını yansıttığını bildiğimiz açık renkler, yaz aylarında başörtüsü seçiminize yön vermesi gereken noktalardandır. Yine yaz aylarında pamuklu kumaşlar kullanılarak üretilmiş ürünler tercih ederseniz, saç derinizin ve cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise koyu renkli kadife boneler, yün eşarplar ve keten şallar kullanarak rüzgârdan veya soğuktan korunabilirsiniz.

Ortama Göre Seçim

Nasıl ki sokağa çıkarken abiye, özel günlerde ise eşofman gibi günlük kıyafetler giymiyorsanız şal ve eşarp seçimlerinizde de gireceğiniz ortama uygun seçimler yapmalısınız. Örneğin resmi bir atmosferin hâkim olduğu ofis ortamlarında canlı ve parlak renklerden ziyade soft renklere, günlük hayatınızda ise daha salaş tarzda şal ve eşarp çeşitlerine öncelik vermelisiniz. Daha detaylı ve çok renkli başörtüleri özel günlere saklamanız gerekse de düğün, davet ve benzeri organizasyonlarda gösterişli bir elbise kıyafet giydiyseniz daha minimal seçeneklere yönelmeniz daha doğru olacaktır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir