GenelGüzellik&Makyaj

Doğru Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş koruyucular, yaz geldiğinde yaptığımız ilk alışverişlerin başını çeker. Hangi markayı tercih etmeli, kaç faktör olmalı, nasıl kullanılmalı diye düşünürken aslında dikkat edilmesi gereken şeylerin en önemlisi kendiniz için en doğru ve dolayısıyla en iyi güneş kremini keşfetmektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Tabi ki güneş kremi seçmenin inceliklerini paylaştığımız bu yazımızı okuyarak!

UVB ve UVA Işınlarına Karşı Koruma Sağlamalı

Etkili ve eksiksiz bir koruma için satın alacağınız güneş koruyucu kremin UVB ve UVA ışınları için aynı anda koruma sağlaması gerekir. UVB ışınları, güneşe çok fazla maruz kalındığı takdirde cildin en üst tabakası olan epidermiste kızarıklık, yanma, şişlik ve hatta güneş çarpmalarına kadar varan çeşitli olumsuzluklar yaratır. UVA ışınları ise cildin daha alt katmanına nüfuz ederek güneş lekelerine, kırışıklıklara, güneş yanıklarına ve cildin yaşlanmasına neden olur. Her ikisi de cildin bağışıklığını düşüren ve cilt kanseri oluşumuna yol açabilen oldukça tehlikeli ışınlardır. Bu nedenle hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı etkili bir güneş kremi, cildiniz için tam koruma sağlayacak en iyi güneş kremidir.

Koruma Faktörü Cilt Rengine Göre Belirlenmeli

Bizim güneş koruma faktörü olarak bildiğimiz SPF, güneşin UVB ışınlarına karşı sağladığı koruma süresini ifade eder. Cildin güneş ışınlarından dolayı yanma süresi cilt pigmentlerinin rengine bağlı olarak ortalama 5 ile 30 dakika aralığındadır. Güneş kremi işte bu süreyi SPF sayısı yükseldikçe artıran bir koruyucudur. Ancak bu sizin için 100 faktörlük bir kremin 30 faktörlük bir kremden daha etkili olduğu ve uzun süre koruyuculuk sağladığı anlamına gelmez. Bu nedenle en iyi güneş kremi, cildiniz için en uygun güneş kremidir. Örneğin eğer açık renkli bir tene sahipseniz pigment yoğunluğu az olduğundan dolayı daha yüksek faktörlü, buğday tene sahipseniz 30 – 50 faktörlü, koyu renkli bir tene sahipseniz 30 ve daha az faktörlü güneş koruyucular tercih edebilirsiniz.

İçeriğinde Çinko Oksit ya da Titanyum Oksit Bulunmalı

Güneş kreminin bazı içerikleri, özellikle hassas cilt yapısına sahip kişiler için alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bu nedenle hassas bir cildi olanlar başta olmak üzere tüm cilt tipleri için fiziksel koruyucu grubuna dahil olan güneş koruyucu ürünler tercih etmekte fayda var. Bu kremler çinko oksit ya da titanyum oksit bileşenleriyle cilt tarafından emilmeyen, cilt üzerinde beyaz bir tabaka oluşturarak güneş ışınlarını yansıtan özellikleriyle öne çıkar. Tıpkı açık renkli kıyafetlerin doğrudan gelen güneş ışınlarını dışarı doğru yansıtması gibi zararlı ışınların cildinize ulaşmasına engel olan bu bileşenler, bir yandan etkili bir koruma sağlarken bir yandan da cilt sağlığınızı gözetir.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir