GenelModa&Trend

Doğru Sütyen Seçiminin Püf Noktaları

Pek çok kadına giyim ürünleri arasında seçim yaparken en çok zorlandığın parça hangisi diye sorsanız büyük bir çoğunluğu sütyen seçimi diye cevap verecektir… Oysa birkaç temel püf noktası ile doğru sütyeni bulmak çok da zor değil. Bu yazımızda sütyen seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken ipuçlarını vererek biz de size bu konuda yol göstermeye çalıştık.

Kap/Beden Ölçünüzü Öğrenin

Kap ölçüsünü bilmemek ya da yanlış bilmek, sütyen alışverişi yaparken yalnızca deneyerek tercih yapmak; yanlış sütyen seçiminin temellerinden biridir. Peki nedir bu kap ölçüsü? Cevabı oldukça basit; mezurayı göğsünüzün bir ucundan başlayıp diğer ucunda birleştirerek alabileceğiniz ölçünün ta kendisidir. A, B, C, D ve E olarak adlandırılan kap ölçüsü; santimetre cinsinden hesapladığınız göğüs çevrenizi en iyi şekilde karşılayan ölçüyü ifade eder. Ancak doğru sütyen seçimi için kap ölçüsü yetmez, bununla birlikte beden ölçünüzü de bilmeniz gerekir. Beden ölçüsü için ise yapmanız gereken mezura ile göğsünüzün tam altını tıpkı kap ölçüsünde olduğu gibi ölçmektir. Artık sütyen ölçülerini içeren bir tablo yardımıyla sizin için en doğruyu ölçüyü bulabilirsiniz.

Göğüs Tipinize Göre Sütyen Seçin

Doğru sütyen seçimi için göğüs ölçüsünü bilmek kadar önemli bir şey varsa o da göğüs tipini bilmektir. Hem sağlıklı bir kullanım hem de oluşabilecek şekil bozukluklarını önlemek adına sütyen seçimini göğüs tipine göre yapmak gerekir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken sütyende ön orta adı verilen, göğsün ikiye ayrıldığı bölümde kullanılan alanın genişliğidir. Örneğin eğer göğüsleriniz birbirine çok yakın bir yapıya sahipse ön orta bölümünün dar olması gerekir. Böylece kendinize göğüs yapınız bozulmadan konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz. Eğer göğüsleriniz ayrıksa aynı şekilde rahat bir kullanım için geniş bir ön ortaya sahip sütyenler tercih etmelisiniz.

Kıyafetlerinize Uygun Sütyeni Alın

Sağlığınızı ve göğüs yapınızı korumak için dikkat etmeniz gerekenlerin yanı sıra satın alacağınız sütyenin kıyafetlerinizin içinde nasıl durduğu da önemlidir. Doğru sütyen seçimi yalnızca fonksiyonellik koşulunu sağlamakla kalmayıp estetik görünümü de desteklemelidir. Eğer kıyafetiniz üst vücut hatlarınızı belli edecek şekildeyse ya da ince bir kumaşa sahipse sütyen izlerinin belirgin durmasını engellemek için desteksiz ve toparlayıcı modeller tercih etmelisiniz. Örneğin balenli tasarımlar keskin hatlara sahip olduğu için kıyafetleriniz üzerinden görünebilir. Bunlar yerine yumuşak dikişleri olan balensiz modeller, sizin için daha doğru bir sütyen seçimi olacaktır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir