GenelGüzellik&Makyaj

El ve Tırnak Bakım Önerileri

Bahar ayları, bakım konusunda kadınlar için pek çok şey ifade eder. Bunlardan ikisi de el bakımı ve tırnak bakımı tabi ki. Neredeyse baharı geçip kış aylarını karşılamaya hazırlandığımız bu dönemde bakım rutininizi gözden geçirip yoğunlaştırmanın vakti geldi. Biz de size bu yazımızda tırnak ve el bakımının olmazsa olmazlarını hatırlatıp ufak tüyolar verdik.

Yıkama Sonrası Nemlendirici Krem Kullanın

COVID-19 tehdidi nedeniyle dezenfektana boğduğumuz ve sürekli yıkamak zorunda kaldığımız şu günlerde, ellerimizi nemlendirmek daha da önem kazandı. Bu duruma mevsim geçişinin kuru havası da eşlik edince tahmin ediyoruz ki elleriniz giderek daha fazla kurumaya, cansızlaşmaya ve pul pul dökülmeye başladı. Üzülmeyin yapmanız gereken çok basit; ellerinizi düzenli olarak nemlendirmek. Zaten el bakımının altın kurallarından biri olan nemlendirici krem kullanımı ile fazla çaba harcamadan ellerinizi eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Ancak özellikle bu dönemde üşenmeden ve sıkılmadan her yıkama sonrasında nemlendirici krem kullanmanız gerekecek. Böylece bir yandan ellerinize kaybettiği nemi anında kazandırmaya yardımcı olacak bir yandan da tırnaklarınızı besleyebileceksiniz.

C ve D Vitamini Takviyesi Alın

Güneş vitamini olarak adlandırdığımız D vitamini ile bağışıklık sisteminin kurtarıcısı olan C vitamini, yazı geride bıraktığımız şu günlerde vücudumuzun ve cildimizin en büyük ihtiyaçlarından ikisi… Cilt hücrelerinin yenilenmesine katkıda bulunarak sivilce, akne ve benzeri cilt sorunları için doğal bir çözüm olan D vitamini takviyesi; gün içinde çok az güneş görebildiğimiz bahar ve kış aylarında dolaylı olarak el bakımınız için de faydalı olacaktır. Vücutta kolajen üretimini sağlayarak yaşlanmayı geciktiren ve kırışıklıkların düşmanı hale gelen C vitamini ise hem tırnak ve el bakımınıza katkıda bulunacak hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirecek.

Tırnaklarınızı Doğru Şekilde Kesin

Mevsim geçişleri başta olmak üzere yılın her zamanında yaşadığımız tırnak kırılmaları, biz kadınlar olarak artık hayatımızın normallerinden biri haline geldi. Ancak tırnakların kırılma sebeplerinden biri de yanlış kesim olabilir. Peki siz hiç tırnaklarınızı yanlış kestiğiniz için kırılabileceğini düşündünüz mü? Örneğin eğer tırnaklarınızı çok fazla uzatıyorsanız ve küt (kare) kesiyorsanız, bu kırılmalara davetiye çıkarabilecek bir işlem olabilir. Bunun yerine tırnakların yan tarafları yumuşatılmış bir şekil vererek kırılmaları engelleyebilirsiniz. Yumuşatma işlemini ise törpü yardımıyla yapabilirseniz sizin için daha iyi olur. Böylece özellikle tırnakların yan kısımlarını güçlendirmiş ve daha kolay şekillendirmiş olursunuz.

Tırnaklarınıza Doğal Maskeler Uygulayın

Tırnaklarınızın beslenmesini ve güçlenmesini istiyorsanız mutlaka el bakımının yanında tırnak bakımı da yapmalısınız. Bunun için kullanabileceğiniz 3 doğal formülümüz var. Bunları aşağıda sizin için sıraladık.

  • Hindistan cevizi yağı ile tırnak bakımı: Bu bakım küründe yalnızca Hindistan cevizi yağı kullanarak tırnaklarınızı güçlendirebilirsiniz. Yağ ile birlikte 10 – 15 dakika boyunca masaj yapabileceğiniz tırnaklarınızı ılık suyla yıkayarak durulayabilirsiniz.
  • Zeytinyağı – limon ile tırnak bakımı: Tırnaklardaki renk düzensizliğini giderip parlak bir görünüme kavuşturacak olan 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve yarım limon karışımını yatmadan önce tırnaklarınıza sürün ve ellerinize eldiven geçirip uyuyun.

Sirke – Yumurta ile tırnak bakımı: Yarım tatlı kaşığı sirke ve 1 tane yumurtanın sarısını bir kapta iyice karıştırıp tırnaklarınızı kabın içinde 10 – 15 dk bekletin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Bu karışım sayesinde tırnaklarınız güçlenecek ve kırılmalarınız azalacak.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir