Genel

İç Giyim Ürünlerinde Kumaşın Önemi

Modelinden kıyafetlerimizle sağladığı uyuma kadar satın alırken pek çok detayına baktığımız iç giyim ürünlerini, kumaşları açısından çok az inceliyoruz. Halbuki kendimize sağlıklı bir kullanım yaratmak, cildimizde oluşabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırabilmek için dikkat etmemiz en önemli noktalardan biri iç giyim kumaşları… Bundan sonra daha dikkatli seçimler yapmanızı sağlamak için sizler için bu yazımızda iç giyim ürünlerinde kumaşın önemini mercek altına aldık.

Doğal Kumaşlar Tercih Edilmeli

Tüm tekstil ürünlerinde olduğu gibi iç giyim ürünlerinde de üretildikleri kumaşların nefes alma özelliğine sahip olması gerekir. Kumaşların cilde hava aldırması, zararlı organizmaların üremesine engel olduğundan dolayı cilt sağlığı için oldukça önemli bir koşuldur. Bu nedenle iç giyim satın alırken %100 doğal ham maddeler kullanılarak üretilmiş kumaşları tercih etmelisiniz. Peki bu kumaşlar nelerdir? Tabi ki doğal yöntemlerle elde edilip doğal süreçlerle tekstil ürünlerine dönüşen pamuk, tercih sıralamasının başında gelir. Pamuk liflerinin işlenmesiyle ortaya çıkan ve özellikle külot üretiminde kullanılan ribana ve süprem kumaş, %100 pamuk içerikleri sayesinde rahatlıkla tercih edebileceğiniz kumaşlardır. Kaşkorse ise yine pamuk ham maddesine sahip, esneme oranı yüksek ve fitilli kumaşlar olarak atlet seçimlerinizde yer vereceğiniz seçeneklerden. Pamuğun yanı sıra iç giyim tercihlerinizi bambudan yana da yapabilirsiniz. Tamamen doğal ve yüksek hava sirkülasyonu sağlayan yapısıyla bambu kumaş, özellikle yaz aylarında terlemenin önüne geçerek konforlu bir kullanım yaratacaktır.

Kumaş Bedene Uygun Olmalı

Doğru bir atlet, sütyen veya külot alabilmek, kumaşın ham maddesinin yanı sıra lastik bölümlerinin nasıl tasarlandığıyla da ilgilenmeyi gerektirir. Lastik kısımlarında her ne kadar doğal bir kumaş türü kullanılmışsa da doğru bedeni veya tasarımı giymemek, doğrudan sağlıksız bir kullanıma sebep olur. Her şeyden önce iç giyim kumaşını incelerken lastik kısımlarında farklı bir kumaş türü kullanılıp kullanılmadığına dikkat etmelisiniz. Örneğin satın alacağınız külot pamuk kumaştan üretilmesine rağmen lastik bölümlerinde sentetik kumaş kullanılmış olabilir. Bu da zamanla cildinizde tahrişe, kaşıntıya veya daha ciddi problemlere neden olabilir. Aynı sebeple model ve beden seçimi de önemlidir. Günümüzde tanga, brazilian, slip, boxer gibi isimlerle adlandırılan farklı modellere sahip külot tasarımları ile balenli, destekli, süngersiz pek çok sütyen çeşidi mevcut. Bunlar arasından seçim yaparken lastik kısmının bedeninize tam oturup oturmadığına, esnek bir yapıya sahip olup olmadığına ve doğal kumaşlar kullanılarak üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece cildinizde oluşabilecek olumsuz durumlar ile şekil bozukluklarının önüne geçebilirsiniz.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir