GenelModa&TrendStil

İdeal Ferace Nasıl Seçilir?

Bazen elbise formunda bazen de bir dış giyim ürünü olarak kadınlara tek parça şıklığını pratik bir şekilde sağlayan feraceler, tesettür giyim denildiğinde akla gelen ilk kıyafetlerden biridir. Peki pek çok farklı çeşidi bulunan bu kıyafetleri seçerken nelere dikkat edilmelidir? Ferace modelleriyle daha şık ve güzel görünmenizi sağlayacak ipuçlarını bu yazımızda sizlerle paylaştık.

Mevsime Uygun Kumaş Türü

Genellikle tek başlarına giyilebilmeye elverişli özellikleriyle kadınlar tarafından pratik kombinler oluşturma konusunda sıklıkla tercih edilen ferace modellerinde en önemli detaylardan biri kumaşının giyileceği mevsime uygunluğudur. Kış aylarında soğuklardan koruyacak biçimde kalın kumaşlar, yaz aylarında ise terletmeyecek cinste ince ama iç göstermeyen özel kumaşlarla tasarlanmış olmaları, dikkat edilmesi gereken noktalardandır. Fermuarlı ve düğmeli çeşitleriyle modellerine göre dış giyim olarak da kombinlere dahil olabilen bu kıyafetlerin uzun ömürlü bir kullanım sunacak kaliteli kumaşlar kullanılarak üretilip üretilmediği mutlaka kontrol edilmelidir.

Mevsime Göre Renk Tercihi

Kışlık, yazlık ve mevsimlik modelleri bulunan feraceler; kullanılacakları mevsimin koşullarını karşıladığında giyilebilecek en konforlu kıyafetlerden biri haline gelir. Üzerinde fazla detay barındırmayan yapılarıyla tek renkli ve sade modellerinin kombinlerde daha çok yer aldığı feracelerin renk seçimleri de mevsimlere göre değişiklik gösterir. Beyaz, sarı, krem gibi açık renkli modeller yansıtıcı özellikleriyle yaz aylarını daha serin geçirmeye yardımcı olurken siyah ve sıcak renklerin farklı tonları kış ayları için ideal; pudra, mor, hardal gibi renkler de baharın canlılığıyla uyum sağlayacak seçeneklerdir.

Doğru Beden Seçimi

Tesettür giyimin temel amacını kusursuz şekilde karşılayan feraceler, kadınların vücut hatlarını göstermeyecek biçimde nispeten salaş modellerle üretilir. Bu da kadınlar için beden seçimini kritik hale getirir. Feraceler; çoğunlukla bileklere kadar uzanan boylarına paralel olarak dışarıdan bakıldığında basen ve kalça kıvrımını göstermeyen, omuz genişliğinde bir çizgide üretilmiş olmalıdır. Eğer elbise görevinde kullanılacaksa kadınlar, ferace seçiminde kendi bedenlerinin dışına çıkmamalıdır. Omuzları dar ancak basenleri geniş olan kadınlar ise zaman zaman bir dış giyim ürünü olarak kullanılmaları sebebiyle bir beden büyük feraceleri tercih edebilirler.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir