GenelGüzellik&Makyaj

Saçlarınıza Güç Katacak Bakım Sırları

Kısa, uzun, kıvırcık ya da dalgalı… Saç tipiniz her ne olursa olsun bazen zamanla dökülen bazen de çok fazla işleme maruz kaldıkları için yıpranan saçlarımız, hayatımızın bir döneminde hepimizin sorun yaşadığı bir konu olmuştur. Doğal olarak sağlıklı, bakımlı ve güzel görünen saçlar her kadının en büyük hayallerinden biridir. Peki saç bakımı konusunda bildiklerimiz yeterli mi? Ya da saçlarımıza gerekli bakımları uygulayıp, gerçekten gereken önemi gösteriyor muyuz? Tüm bu soruların cevabına yazımızın devamında ulaşabilirsiniz!

Doğal Yağlarla Saçınıza Bakım Yapın

Eğer siz de kurumuş ya da yıpranmış saçlarınızdan şikayetçiyseniz çözüm, şifalı bitkilerde! Kuru bir saç tipine sahipseniz ya da kepeklenme sorunuyla karşı karşıyaysanız çeşitli yağlarla saç bakımı yaparak bu tip sorunların üstesinden kolaylıkla gelebilirsiniz. Örneğin; hasarlı saçların bakımında kullanılan yalancı safran yağı, parlaklığı artıran zeytinyağı, E vitamini açısından zengin olan avokado yağı ya da kırıkları önleyerek saç kökleriniz güçlendiren biberiye yağı gibi birçok faydalı yağı haftalık saç bakım rutinlerinizin arasına ekleyebilirsiniz. Böylece saç bakımı ve onarımında yüksek derecede olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

Beslenmenize Özen Gösterin

Her ne kadar direkt etki etmiyormuş gibi gözükse de konu saçlarımız olunca yediğimiz besinler da büyük önem taşıyor. Yapılan bazı araştırmalara göre önereceğimiz bu gıdaları tüketmek sağlıklı saç derisi ve güçlü saç telleri oluşumunda, dolayısıyla saç bakımında büyük önem taşıyor. Bu faydalı gıdaların arasında; somon, ceviz, ıspanak, yumurta, patates, yaban mersini, mercimek ve yoğurt yer alıyor. Çoğu günlük tüketimimizde yer alan bu besinler saç dökülmesinden parlak bir görünüme kadar birçok farklı konuda bizlere yarar sağlıyor.

Maske Rutininizi Oluşturun

Saç bakımı ürünlerine veya pahalı markaların saç serumlarına yüksek meblağlar ödemek istemiyorsanız ya da kendi bakımınızı evinizde kendiniz yapmak istiyorsanız bu basit ve pratik maske önerileri tam size göre! Yağlı saçlar için yoğurt ve yumurta, kuru saçlar için yumurta akı, normal saçlar için hint yağı ve ince telli saçlar için buğday özü kullanarak haftalık saç bakımı rutininizi oluşturabilirsiniz. Hemen her saç tipine uygun zeytinyağı ve badem yağını saç maskesi tarifinize ekleyerek saç diplerinizin beslenmesine de yardımcı olabilirsiniz.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir