GenelStil

Şal Bakımı İçin İpuçları

Tıpkı kumaşlarına ve renklerine göre ayrılıp yıkanan kıyafetler gibi şalların da özel bir temizlik ve bakıma ihtiyacı vardır. Doğru temizleme yöntemleriyle siz de severek satın aldığınız şallarınızı bozulmadan uzun yıllar kullanabilirsiniz. Bunun için sizlere bu yazımızda verdiğimiz şal bakımı ve temizliğini içeren ipuçlarını takip edebilir, tüm ürünlerinizin ilk günkü kalmasını sağlayabilirsiniz.

Elde Yıkama Yapın

Oldukça hassas bir yapıya sahip olan şal kumaşları, makinede yıkama seçeneği için pek uygun değildir. Şalların makinede yıkama durumunda kireçli sudan ve çamaşır deterjanlarından etkilenip renk atması, formunu kaybetmesi gibi olumsuz sonuçlar doğurma ihtimali vardır. Bu nedenle elde yıkama çok daha güvenli bir seçenektir. Ancak elde yıkama yaparken de sıradan deterjanlar kullanmamalı, şal yıkama için özel olarak üretilen şampuan veya temizleyiciler tercih edilmelidir. Aynı şekilde şalların yapısına zarar vermemesi için yıkama yapılacak suyun çeşmeden değil içme suyu kullanılarak hazırlanması ve ılık bir sıcaklığa sahip olmasına dikkat edilmelidir.

Kurutma Makinesinde Kurutmayın

Tıpkı makinede yıkama durumunda görebilecekleri zarar gibi şallar, kurutma makinesinde de tehdit altındadır. Bu nedenle şalın kumaşı ne olursa olsun, kurutma makinesinin hassasiyeti ne kadar düşük olursa olsun şallarınızı doğal yöntemlerle kurutmanızda fayda var. Ancak ipe asmak, mandal takmak gibi yöntemler de şalın kumaş yapısına göre iz bırakabileceği için tercih etmemeniz gereken seçeneklerden. Bunun yerine şalınızı düz bir zemin üzerine yatay bir şekilde serebilir ve şeklini kaybetmeden kurumasını sağlayabilirsiniz. Şal bakımının kurutma aşamasında dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kesinlikle doğrudan güneş ışığı almamasıdır. Güçlü güneş ışığı, şallarınızın solmasına ve kumaşlarının seyrelmesine sebep olabilir.

Ütü Sıcaklığını İyi Ayarlayın

Şal bakımının en kritik noktalarından biri de ütü aşamasıdır. Şal kumaşlarının hassasiyeti göz önüne alındığında ütü sıcaklığının en düşük seviyede tutulması daha garanti bir alternatif olacaktır. Eğer şallarınıza direkt olarak ütü değdirmek istemiyorsanız, şalınızın üzerine ince ve pamuklu bir örtü koyarak daha kontrollü şekilde ütüleyebilirsiniz. Böylece ütü ısısını da bir miktar artırabilirsiniz. Ayrıca şallarınızı tamamen kurumadan, hafif nemli haldeyken ütüleyerek şallarınızın daha hızlı şekil almasına yardımcı olabilirsiniz. Bu durumda şallarınız daha az ütüye maruz kalacaktır.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir