GenelKeşfet

Şal ve Eşarplar Nasıl Temizlenir?

Hemen her gün kullanılan bir aksesuar olarak şal ve eşarplar, doğal olarak çok çabuk kirlenen ve sıklıkla temizlenme ya da yıkanma ihtiyacı duyulan giyim ürünleri… Bu nedenle biz de size ter lekesinden parfüm kokusuna, makyaj kalıntılarından ciltte oluşan yağa kadar pek çok olumsuz etkiyi gösterme potansiyeline sahip şal ve eşarpları pratik bir şekilde temizleme formülleri sunmak istedik. Günlük hayatta kolayca uygulayabileceğiniz bu temizleme yöntemleri ile siz de zaman kazanabilirsiniz.

Her Ürün İçin Ayrı Temizleme Suyu Kullanın

Şal ve eşarplar özel kumaşlarla üretilen ve her kumaşın farklı bir temizleme özelliği olan ürünlerdir. Kimi kumaşlar diğerleriyle birlikte yıkandığında renk verebilir ya da leke bırakabilir. Ayrıca kumaşın yapısına göre kullanılacak temizleme malzemesi de farklılık gösterebilir. Bu nedenle ister aynı kumaş türünden üretilmiş olsun ister aynı ürünün farklı modeli olsun, şal ve eşarpları tek bir yıkama suyu içinde aynı anda temizlememeye özen gösterin. Her bir ürün için ayrı ayrı temizleme suyu hazırlayıp ayrı temizlik malzemeleriyle kumaşın dokusuna uygun şekilde yıkayın.

Mutlaka Elde Yıkama Yapın

Makinede kullanılan su, deterjan, makinenin yıkama prensibi gibi etkenlerle şal ve eşarplarınız zarar görebilir. Kumaşların yapısının bozulmaması, seyrelmemesi, çekmemesi, renk ve desenlerinin bozulmaması için mutlaka elde yıkama yapmalısınız. Şal ve eşarplarınızı yıkarken kullandığınız temizlik malzemeleri de oldukça önemli. Hassas yapılı kumaşlar için üretilmiş deterjanları tercih edebileceğiniz gibi bebek şampuanı, saç şampuanı, yüz yıkama jeli gibi ürünlerden de faydalanabilirsiniz.

Kireçsiz ve Klorsuz Su Kullanın

Kireçli ya da klorlu sular, başta ipek olmak üzere hassas yapılara sahip kumaşlarda deformasyona sebep olabilir. Bunun yanı sıra şal ve eşarplarınızda beyaz noktacıklardan oluşan kireç lekeleri bırakıp kirli bir görünüme yol açabilir. Bu nedenle şal ve eşarplarınızı yıkamak için kullanacağınız su çeşme suyundan değil mutlaka içme suyundan alınmış olmalıdır. Sıkma esnasında da aksesuarlarınıza özenli davranıp, formunun bozulmaması için kuruturken mandal kullanmamayı tercih edin.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir