GenelGüzellik&Makyaj

Sık Yapılan 4 Makyaj Hatası

Hem parlak hem de pürüzsüz bir cilt, dikkat çekici gözler ve dolgun dudaklar yaratmaya çalışırken güzelliğinden olmayı kim ister? Evet, makyaj hatalarından bahsediyoruz. Makyaj uygulamanızdan sonra siz de aynaya baktığınızda kendinizi beğenmiyorsanız, aşağıda sıraladığımız 4 makyaj hatasından birini yapıyor olabilirsiniz. Gelin sizi bu yanlışlardan kurtaralım!

Çok Fazla Fondöten Sürmek

Cildi pürüzsüzleştirmenin makyaj için çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak fondöten uygulamasından sonra sizin de yüzünüz kalıptan çıkmış gibi duruyorsa, çok kritik bir makyaj hatası yapıyorsunuz demektir. Fondöten yüzünüzü daha dengeli bir renge kavuşturmak, diğer cilt uygulamaları için yüzünüzde bir zemin hazırlamak ve sivilce, leke gibi pürüzleri kapatmak için vardır. Yoğun bir şekilde uygulanan fondöten; yüzünüzle boynunuz ve kulaklarınız arasında renk farkı oluşmasına ve makyaj malzemelerinin cildinizde bir kalıp gibi görünmesine yol açabilir. Bu nedenle fondöteni ince bir tabaka halinde sürüp cildinize iyice yedirmeniz oluşabilecek makyaj hatalarının önüne geçmek için yeterlidir.

Eyeliner Çizgisini Yanlış Uygulamak

Zor olsa da vazgeçemediğimiz bir göz makyajı uygulamasıdır eyeliner… Öyle bir şeydir ki makyajınıza derin bir anlam katabileceği gibi komik duruma düşmenize de yol açabilir. Bunun sebebi ‘kedi gözü’ olarak tanımladığımız eyeliner uygulamasında çizginin inceliğini ve ucuna verilen kavisi iyi ayarlamamaktan kaynaklanan makyaj hatalarıdır. Çoğumuzun eyelinerdan beklediği, gözleri kocaman gösteren kalın çizgilerdir ancak bu her göz şekli için uygun olmayabilir. Eğer siz de eyeliner sürdüğünüzde panda gibi görünüyorsanız bundan vazgeçin; demek ki sizin göz şeklinize uygun olanı daha ince ve uzun kuyruklu bir model olmalı. Eğer kalın bir çizginin gözlerinizde çok iyi durduğunu düşünüyorsanız, kuyruğa vereceğiniz kavis kısmını kısa tutmayı deneyin; aradaki farkı göreceksiniz.

Allıkta Doğru Tonu Kullanmamak

Allığı yanaklar başta olmak üzere yüzün her yerine boca etmenin en büyük makyaj hatalarından biri olduğunu biliyoruz. Bundan daha büyüğü ise yanlış allık tonunu kullanmak… Örneğin eğer toprak tonlarında bir makyaj yaptıysanız kesinlikle elinizde başka bir alternatif olmasa bile allıkta pembe, şeftali, kırmızı tonlarını seçmemelisiniz; bu yüzünüzde ruj ve göz makyajıyla birlikte bir renk cümbüşüne neden olabilir. Bunun yerine kahve tonlarını tamamlayacak uçuk altın sarısı ve açık renkli parlak bronz tonları makyajınızla mükemmel şekilde bütünleşecektir. Eğer göz ve dudak makyajında daha renkli tercihler yapacaksanız; işte o zaman makyajınız, kırmızı ve pembe tonlarını kaldıracaktır.

Makyaj Stiline Aykırı Ruj Kullanmak

Kırmızı ve bordo tonlarının makyajda hem zamansız bir uygulama hem de feminenliğin en güzel göstergesi olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bu, kırmızı ve bordonun her makyaj stiline uyum gösterdiği anlamına gelmez. Örneğin eğer birkaç tonu barındıran, ağır bir göz makyajı yaptıysanız; iddialı rujlardan kaçmalısınız. Çünkü zaten gözlerinize vurgu yapmış durumdasınız, dudaklarınızı da ön plana çıkarmaya çalışmak; yüzde odak noktasının şaşırtılmasına neden olacak bir makyaj hatasıdır. Bu mantıkla hareket edecek olursak; eğer yoğun bir yüz, kaş ve göz makyajı yaptıysanız açık kahve, ten rengi, gül kurusu gibi soft rujları tercih etmeli, eğer dudaklarınızda canlı ve dikkat çekici bir renk kullanacaksınız göz ve cilt makyajınızı minimal ölçüde tutmalısınız.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir