GenelKombin ÖnerileriModa&Trend

Tesettür Giyimde Yapılan 4 Hata

Tüm giyim tarzlarında karşılaştığımız gibi tesettür giyimde de sık sık yapılan bazı hatalar vardır. Ancak diğerlerine kıyasla daha hassas bir yapıya sahip olan muhafazakâr giyim için bu hatalar, giyim tarzının tamamen dışına çıkmaya hatta belirlenen kuralların aksini temsil etmeye kadar giderek yakışıksız sonuçlar doğurur. Biz de bunlar arasında en çok yapılan 4 tanesini sıralayarak sizlere söz konusu yanlışlara düşmemeniz için yol göstermeye çalıştık.

Bonesiz Şal veya Eşarp Bağlamak

Tesettür giyimde en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan biri olan başörtüsü kullanımında en sık yapılan hatalardan biri bonesiz veya iğnesiz şal / eşarp bağlamak… Gün boyu hareket halindeyken ve rüzgâr gibi faktörlerle kolayca dağılabilen bonesiz şal bağlama biçimi, konforsuz bir kullanım yaratmasının yanı sıra tesettür giyim kurallarını da tehdit eden bir uygulama. Bu nedenle mutlaka şal veya eşarplarınızı bağlarken saçlarınızı boneyle sarmayı ve başörtünüzü iğneyle sabitlemeyi ihmal etmeyin.

Abartılı Makyaj Yapmak

Minimalliğin giderek hayatımıza daha çok yerleştiği günümüzde diğer giyim tarzlarında bile sadeliğe doğru bir dönüş varken tesettür giyimde bu durum daha baskın olmalı. Kıyafet ve aksesuar seçimlerinde olduğu gibi makyaj konusunda da yalın ve abartıdan uzak tercihler yapılması gerektiği halde tesettür kıyafetlerle birlikte oldukça iddialı makyajlar yapıldığını görüyoruz. Makyaj yaparken daha az üründen yararlanmak, kullanılan malzemelerde dikkat çekici ve abartılı renklerden kaçınmak; bu konuda uygulanabilecek en basit yöntemlerden.

Kısa ve Dar Kıyafetler Giymek

Vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde giyinmek, tesettür giyimin temellerini oluşturan kurallardan biridir. Tesettür modasında sık sık karşılaştığımız vücudu tamamen saran pantolon, elbise, etek ve benzeri ürünler; muhafazakâr giyimin gereklerinden biri olan beden kıvrımlarını örtmenin önüne geçen kıyafetlerden… Bu tip kıyafetlerin tek başlarına giyilmesinden ziyade uzun hırka, pardesü, yelek gibi dış giyim ürünleriyle desteklenerek kombin edilmesi, tesettür giyim için daha uygun birer tercih olabilir.

Aşırı Büyük Topuz Yapmak

Abartıdan, gösterişten ve iddiadan uzak durulması gereken tesettür giyim tarzında aşırı büyük ve görkemli topuzlar yapmak da en büyük hatalardan biri… Muhafazakâr bir kadın olarak sizin topuzunuzla ya da abartılı renklerden oluşan kıyafetlerinizle değil sade şıklığınızla dikkat çekmeniz gerekir. Bu nedenle başörtünüzü takarken elinizle başınızın üstünü sıvazladığınızda topunuzu elinize gelmeyecek şekilde mümkün olduğu ölçüde ensede konumlandırmalı ve küçük bir boyuta sahip olmasına özen göstermelisiniz.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir