GenelKeşfetModa&TrendStil

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi İpuçları

Binlerce farklı güneş gözlüğü modeli olmasının sebeplerinden biri çeşitlilik yaratmaksa diğeri de herkesin yüz şekline uygun güneş gözlüğü seçimi yapabilmesini sağlamaktır. Peki siz kullandığınız güneş gözlüğünün sizin için en doğrusu olduğundan emin misiniz? Eğer şüpheniz varsa bu yazımızda yüz şeklinize en uygun güneş gözlüğünün ne olduğunu keşfedebilirsiniz!

Oval Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Eğer oval bir yüz şekliniz varsa, güneş gözlüğü seçiminde son derece özgür olduğunuzu söyleyebiliriz. Bu yüz şekline sahip insanlara, orantılı ve ideal ölçülerle karakterize olduğu için genel olarak hemen her gözlük yakışır. Ancak yumuşak köşelere, şakaklara doğru yükselen kare veya dikdörtgen şekillere sahip güneş gözlüğü modellerinin oval yüz şekline daha çok yakıştığını söylemek gerek.

Köşeli Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kare veya dikdörtgen yüz şekline sahipseniz, keskin hatlarınızı biraz yumuşatmaya ihtiyacınız var demektir. Güçlü bir çene kemiği ve belirgin elmacık kemiklerine sahip olan bu yüz şekillerinde, köşeli olan yüz şeklini yuvarlak ya da oval güneş gözlüğü modelleriyle idealleştirmek en iyisi diyebiliriz. Enine hatları kısa ancak boyuna hatları daha uzun olan gözlükler, sizin için en doğru güneş gözlüğü seçimi olacaktır.

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Bu yüz şekline sahipseniz, güneş gözlüğü seçiminde çerçevesi yüzünüzü daha uzun ve ince gösteren bir modele öncelik vermeniz gerekir. Amaç hatlarınızın yuvarlaklığına keskinlik kazandırmak olmalıdır. Dolayısıyla çerçevesi yuvarlak olmayan; kare ya da dikdörtgen şekle sahip bir gözlük sizin için ideal olacaktır. Yüzünüzü ortalayan, büyük veya küçük değil; orta boyutlarda bir gözlük yüzünüzü olduğundan daha köşeli ve şekilli gösterecektir.

Kalp Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kalp yüz şekline sahipseniz geniş bir alnınız ve giderek küçülen bir çeneniz var demektir. Diğerlerine kıyasla daha dengesiz ölçülerde olduğunu söyleyebileceğimiz bu yüz şekli için en ideali, alnı daraltıp yüze daha dengeli bir görünüm kazandırmaktır. Güneş gözlüğü seçimi yaparken üst çerçevesi kalın ya da kanatlı modellere öncelik vermek, bu koşulu sağlayacaktır. Aynı zamanda seçeceğiniz güneş gözlüğünün oval ya da yuvarlak hatlı bir model olmasına da dikkat etmelisiniz.

0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir