GenelGüzellik&MakyajStil

Doğru Saç Stili Nasıl Seçilir?

Saçlarınızı nasıl toplarsanız toplayın ya da nasıl kestirirseniz kestirin; bir türlü kendinize yakıştıramıyor musunuz? Büyük ihtimalle yanlış bir saç stili deniyorsunuz. Bu yazımızda sizi bu dertten kurtaracak ve kendiniz için en doğru saç stilini bulmanıza yardımcı olacak ipuçları verdik. Saç stilinizde yapacağınız kurtarıcı hamleyi keşfetmek için yazımızı okumaya devam edin!

Yüz Şeklinize Uygun Modeli Bulun

Saç modeli seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yüz şeklinize uygunluğudur. Bazı yüz şekillerinde alın veya çene çok darken bazılarında geniştir. Bazılarında elmacık kemiklerini ön plana çıkarmak gerekirken bazılarında gizlenmelidir. Yüzdeki bu ufak ama hayati değişiklikleri yapan, saçlardır. Örneğin eğer yuvarlak bir yüz şekline sahipseniz, yüzü uzun – ince gösterebilmek için omuz hizasında katlı ve hacimli modeller tercih etmelisiniz. Kalp yüz şekline sahipseniz kahkül ya da perçem, kare yüz şekline sahipseniz uzun modeller, elmas yüz şekline sahipseniz kulak hizasında kesimler kullanmalısınız.

Saç Stilinizi Saç Tipinize Göre Seçin

Tıpkı her saç stilinin her yüz şekline uygun olmayacağı gibi her saç tipi de her saç stilinde iyi durmayabilir. Örneğin eğer saç tipiniz düz ve seyrek ise ne kadar uzun kullanırsanız o kadar sağlıksız ve sönük bir saç stiline sahip olursunuz. Ya da eğer saç tipiniz çok gür ve kıvırcık ise uzun saç kullanmak, yüzünüzün saçlarınız arasında kaybolmasına neden olabilir. Bu nedenle eğer dalgalı ya da kıvırcık saçlarınız varsa hacmini ve kullanışlılığını artırmak için bol katlı bir kesim tercih edebilirsiniz. Dalgalı saçlar özellikle omuz hizasında kısa kesimler kullanıldığında çok daha dikkat çekici olabilir. Eğer saçlarınız düz ise işiniz biraz daha kolay; saç stilinizi kahkülle hareketlendirebilir, kulak hizası kısa modeller deneyebilir ya da oval – üçgen kesimler kullanabilirsiniz.

Saç Stiliniz Tarzınızı Yansıtsın

Saç stili, tarzınız hakkında en az kıyafetleriniz kadar ipucu veren detaylardan biridir. Sadece saç stilinizi değiştirerek daha feminen ya da daha maskülen görünebilir hatta yaşınızı artırıp düşürebilirsiniz. Bu nedenle uzunluğundan toplama biçimlerinize kadar her şeye dikkat etmelisiniz. Örneğin eğer saçlarınızı at kuyruğu toplarsanız bu size daha sportif bir tarz kazandırabilir. Eğer dağınık veya düzenli topuzlar kullanırsanız, örgülü modeller tercih ederseniz, bunlar size daha formal bir hava katabilir. Kahkül ve perçem romantik bir duruş sağlarken kulak hizasından daha kısa saçlar maskülen, omuz hizasından daha uzun saçlar ise feminen bir tarz oluşturur.

1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir